NX6008NBKWX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 8,456
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 2,854
Datasheet
N-Channel 60 V 250mA (Ta) 270mW (Ta), 1.5W (Tc) Surface Mount SOT-323
PMST2907A-QX
NX6008NBKWX
DigiKey Part Number
1727-NX6008NBKWXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-NX6008NBKWXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-NX6008NBKWXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NX6008NBKWX
Description
NX6008NBKW/SOT323/SC-70
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
900mV @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.7 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±8V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
27 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
270mW (Ta), 1.5W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-323
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8Ohm @ 300mA, 4.5V