Image for NEX90015ADF-Q100Z is not available
NEX90015ADF-Q100Z
DigiKey Part Number
1727-NEX90015ADF-Q100ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-NEX90015ADF-Q100ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-NEX90015ADF-Q100ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NEX90015ADF-Q100Z
Description
NEX90015ADF-Q100/SOT8104/SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SOT-23-5
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 µA
Digi-Reel®
PSRR
60dB (100Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Voltage Dropout (Max)
0.47V @ 150mA