GAN7R0-150LBEZ
DigiKey Part Number
1727-GAN7R0-150LBEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-GAN7R0-150LBEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-GAN7R0-150LBEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GAN7R0-150LBEZ
Description
150 V, 7 MOHM GALLIUM NITRIDE (G
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 150 V 28A 28W Surface Mount 3-FCLGA (3.2x2.2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GAN7R0-150LBEZ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.1V @ 5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.6 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+6V, -4V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
865 pF @ 85 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
28W
Technology
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
150 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
3-FCLGA (3.2x2.2)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7mOhm @ 10A, 5V