GAN3R2-100CBEAZ
DigiKey Part Number
1727-GAN3R2-100CBEAZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-GAN3R2-100CBEAZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-GAN3R2-100CBEAZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GAN3R2-100CBEAZ
Description
100 V, 3.2 MOHM GALLIUM NITRIDE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 60A 394W Surface Mount 8-WLCSP (3.5x2.13)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GAN3R2-100CBEAZ Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 9mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12 nC @ 5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+6V, -4V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1000 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
394W
Technology
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-WLCSP (3.5x2.13)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.2mOhm @ 25A, 5V