GAN080-650EBEZ
DigiKey Part Number
1727-GAN080-650EBEZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-GAN080-650EBEZCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-GAN080-650EBEZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GAN080-650EBEZ
Description
650 V, 80 MOHM GALLIUM NITRIDE (
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 29A (Tc) 240W (Tc) Surface Mount, Wettable Flank DFN8080-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 30.7mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
6.2 nC @ 6 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+7V, -6V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
225 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
240W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN8080-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
6V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
80mOhm @ 8A, 6V