BZX8850S-C75YL
DigiKey Part Number
1727-BZX8850S-C75YLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8850S-C75YL
Description
DIODE ZENER 75V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 75 V 365 mW ±5% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
255 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 52.5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
365 mW