BZX8850S-C6V2-QYL
DigiKey Part Number
1727-BZX8850S-C6V2-QYLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8850S-C6V2-QYLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX8850S-C6V2-QYLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8850S-C6V2-QYL
Description
DIODE ZENER 6.2V 365MW DFN1006BD
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 6.2 V 365 mW ±5% Surface Mount DFN1006BD-2
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
365 mW
Supplier Device Package
DFN1006BD-2
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms