BZX8450-C5V6R
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-C5V6RTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8450-C5V6RCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX8450-C5V6RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-C5V6R
Description
DIODE ZENER 5.6V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW