BZX8450-C15-QVL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2,106
Datasheet
Zener Diode 15 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
BZX8450-C15-QVL
DigiKey Part Number
1727-BZX8450-C15-QVLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX8450-C15-QVLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX8450-C15-QVLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX8450-C15-QVL
Description
DIODE ZENER 15V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q100
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms