BZX84-C2V4-QR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZX84-C2V4-QR |
Description | DIODE ZENER 2.4V 250MW TO236AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 30 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 2.4 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 1 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Series | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±5% | Package / Case |
Power - Max 250 mW | Supplier Device Package TO-236AB |
Impedance (Max) (Zzt) 100 Ohms |