BZX84-C10,235 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 11,639
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 16,320
Datasheet
Similar
Diotec Semiconductor
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Diodes Incorporated
MCC (Micro Commercial Components)
Zener Diode 10 V 250 mW ±5% Surface Mount TO-236AB
BZX84-C10,235
DigiKey Part Number
1727-BZX84-C10,235TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX84-C10,235CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX84-C10,235DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-C10,235
Description
DIODE ZENER 10V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84-C10,235 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW