BZX84-B62-QR
DigiKey Part Number
1727-BZX84-B62-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-B62-QR
Description
DIODE ZENER 62V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 62 V 250 mW ±2% Surface Mount TO-236AB
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 43.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
215 Ohms