BZX84-A75-QR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 3,925
Datasheet
Zener Diode 75 V 250 mW ±1% Surface Mount TO-236AB
BZX84-A75-QR
DigiKey Part Number
1727-BZX84-A75-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-A75-QR
Description
DIODE ZENER 75V 250MW TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 52.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±1%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Impedance (Max) (Zzt)
255 Ohms