BZX84-A2V4,235 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
onsemi
In Stock: 769
onsemi
Zener Diode 2.4 V 250 mW ±1% Surface Mount TO-236AB
BZX84-A2V4,235
DigiKey Part Number
1727-BZX84-A2V4,235TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZX84-A2V4,235CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZX84-A2V4,235DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84-A2V4,235
Description
DIODE ZENER 2.4V 250MW TO236AB
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZX84-A2V4,235 Models
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Active
Tolerance
±1%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
250 mW