BZX79-B18,133 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 8,133
Datasheet
Parametric Equivalent
Nexperia USA Inc.
In Stock: 4,140
Datasheet
Similar
Microchip Technology
Similar
Microchip Technology
Zener Diode 18 V 400 mW ±2% Through Hole ALF2
BZX79-B18,133
DigiKey Part Number
1727-6125-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-6125-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79-B18,133
Description
DIODE ZENER 18V 400MW ALF2
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 12.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±2%
Power - Max
400 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms