BZX585-C27F is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 7,450
Datasheet
Zener Diode 27 V ±5% Surface Mount SOD-523
BZX585-C27F
DigiKey Part Number
BZX585-C27F-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-C27F
Description
DIODE ZENER 27V SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V