BZX585-B8V2,135
DigiKey Part Number
1727-2105-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2105-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2105-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-B8V2,135
Description
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
SOD-523
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V