BZX585-B27-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Diodes Incorporated
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 27 V 300 mW ±2% Surface Mount SOD-523
BZX585-B27-QX
DigiKey Part Number
1727-BZX585-B27-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX585-B27-QX
Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 100 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Power - Max
300 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms