BZV55-C47,115
DigiKey Part Number
1727-3633-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-3633-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-3633-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55-C47,115
Description
DIODE ZENER 47V 500MW LLDS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 47 V 500 mW ±5% Surface Mount LLDS; MiniMelf
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZV55-C47,115 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 32.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
LLDS; MiniMelf
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
170 Ohms