BZT52H-A15X is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 3,539
Datasheet
Zener Diode 15 V 375 mW ±1% Surface Mount SOD-123F
BZT52H-A15X
DigiKey Part Number
1727-BZT52H-A15XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52H-A15X
Description
DIODE ZENER 15V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 10.5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±1%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
375 mW