BZT52-B6V2-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5,960
Datasheet
Zener Diode 6.2 V 590 mW ±2% Surface Mount SOD-123
BZT52-B6V2-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT52-B6V2-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-B6V2-QX
Description
DIODE ZENER 6.2V 590MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
590 mW
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms