BZT52-B5V6X
DigiKey Part Number
1727-7682-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7682-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7682-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-B5V6X
Description
DIODE ZENER 5.6V 590MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 590 mW ±1.96% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±1.96%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
590 mW