BZT52-B5V6-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 4,698
Datasheet
Zener Diode 5.6 V 590 mW ±2% Surface Mount SOD-123
BZT52-B5V6-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT52-B5V6-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-B5V6-QX
Description
DIODE ZENER 5.6V 590MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
590 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms