BZT52-B5V1X | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT52-B5V1X |
Description | DIODE ZENER 5.1V 590MW SOD123 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.1 V 590 mW ±1.96% Surface Mount SOD-123 |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V |
Series | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA) |
Part Status Discontinued at DigiKey | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±1.96% | Supplier Device Package SOD-123 |
Power - Max 590 mW | Base Product Number |