BZB84-C68,215
DigiKey Part Number
1727-BZB84-C68,215TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZB84-C68,215CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZB84-C68,215DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-C68,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 68V TO-236AB
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 68 V 300 mW ±5% TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZB84-C68,215 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 47.6 V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q100
Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
68 V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
240 Ohms