BZB84-C33-QR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 33 V 300 mW ±5% TO-236AB
BZB84-C33-QR
DigiKey Part Number
1727-BZB84-C33-QRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-C33-QR
Description
DIODE ZENER ARRAY 33V TO-236AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 23.1 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Grade
Automotive
Configuration
1 Pair Common Anode
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
33 V
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max
300 mW