BZB84-B16VL
DigiKey Part Number
1727-BZB84-B16VLTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZB84-B16VLCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZB84-B16VLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-B16VL
Description
DIODE ZENER ARRAY 16V TO-236AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 16 V 300 mW ±2% TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZB84-B16VL Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Configuration
1 Pair Common Anode
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
16 V
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Max
300 mW
Supplier Device Package
TO-236AB
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms