BUK7M12-60EX is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 2,763
Datasheet
N-Channel 60 V 53A (Tc) 75W (Tc) Surface Mount LFPAK33
8-LFPAK33
BUK7M12-60EX
DigiKey Part Number
1727-7312-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-7312-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-7312-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7M12-60EX
Description
MOSFET N-CH 60V 53A LFPAK33
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BUK7M12-60EX Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24.8 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1625 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
75W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
LFPAK33
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 15A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA