BUK7D36-60EX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 84,335
Datasheet
N-Channel 60 V 5.5A (Ta), 14A (Tc) 2.3W (Ta), 15W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
BUK7D36-60EX
DigiKey Part Number
1727-BUK7D36-60EXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK7D36-60EXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK7D36-60EXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7D36-60EX
Description
MOSFET N-CH 60V 5.5A/14A 6DFN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
BUK7D36-60EX Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
453 pF @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
2.3W (Ta), 15W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN2020MD-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
36mOhm @ 5.5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA