BSN20BKR
DigiKey Part Number
1727-2341-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2341-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2341-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSN20BKR
Description
MOSFET N-CH 60V 265MA TO236AB
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 60 V 265mA (Ta) 310mW (Ta) Surface Mount TO-236AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSN20BKR Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.49 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
20.2 pF @ 30 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
310mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-236AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8Ohm @ 200mA, 10V