74HC390D,653
DigiKey Part Number
1727-6325-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-6325-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-6325-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC390D,653
Description
IC DECADE COUNTER DL 4BIT 16SO
Detailed Description
Counter IC Counter, Decade 2 Element 4 Bit Negative Edge 16-SO
Category
Reset
Asynchronous
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Count Rate
71 MHz
Series
Trigger Type
Negative Edge
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2 V ~ 6 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Logic Type
Counter, Decade
Mounting Type
Surface Mount
Direction
Up
Package / Case
16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)