74HC1G66GW-Q100H is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
1 Circuit IC Switch 1:1 80Ohm 5-TSSOP
SOT 353
74HC1G66GW-Q100H
DigiKey Part Number
1727-74HC1G66GW-Q100HTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74HC1G66GW-Q100H
Description
IC SWITCH SPST-NOX1 80OHM 5TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
74HC1G66GW-Q100H Models
Category
Switch Time (Ton, Toff) (Max)
20ns, 20ns
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
-3db Bandwidth
200MHz
Series
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
1µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Switch Circuit
SPST - NO
Qualification
AEC-Q100
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
1
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
On-State Resistance (Max)
80Ohm
Supplier Device Package
5-TSSOP
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 10V