74AHC1G66GW-Q100H
DigiKey Part Number
1727-74AHC1G66GW-Q100HTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-74AHC1G66GW-Q100HCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-74AHC1G66GW-Q100HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
74AHC1G66GW-Q100H
Description
IC SWITCH SPST-NOX1 22OHM 5TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Circuit IC Switch 1:1 22Ohm 5-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
74AHC1G66GW-Q100H Models
Category
-3db Bandwidth
280MHz
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
10pF
Series
Current - Leakage (IS(off)) (Max)
100nA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Switch Circuit
SPST - NO
Qualification
AEC-Q100
Multiplexer/Demultiplexer Circuit
1:1
Mounting Type
Surface Mount
Number of Circuits
1
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
On-State Resistance (Max)
22Ohm
Supplier Device Package
5-TSSOP
Voltage - Supply, Single (V+)
2V ~ 5.5V