NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3
DigiKey Part Number
NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3
Description
LCD MOD 32DIG 16X2 TRANSFLCT WHT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots FSTN - Film Super-Twisted Nematic LED - White I2C 56.00mm x 25.30mm x 5.50mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3 Models
Category
Viewing Area
45.70mm L x 14.30mm W
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.3V
Part Status
Active
Dot Size
0.41mm W x 0.55mm H
Number of Characters
32.0
Interface
I2C
Display Format
16 x 2
Controller Type
AiP31032
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
FSTN - Film Super-Twisted Nematic
Text Color
Black
Display Mode
Transflective
Background Color
White
Character Size
4.68mm H x 2.21mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
56.00mm x 25.30mm x 5.50mm