NHD-5.5-25664UCG3
DigiKey Part Number
757-NHD-5.5-25664UCG3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-5.5-25664UCG3
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED GREEN 5.5"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Passive Green OLED - Passive Matrix 8-Bit, Parallel, SPI 5.5" (139.70mm) 256 x 64
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-5.5-25664UCG3 Models
Category
Viewing Area
136.90mm W x 35.10mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
Without Backlight
Packaging
Bulk
Dot Pixels
256 x 64
Part Status
Active
Interface
8-Bit, Parallel, SPI
Display Type
OLED - Passive Matrix
Controller Type
SSD1322
Display Mode
Passive
Graphics Color
Green
Touchscreen
Non-Touch
Dot Size
0.50mm W x 0.50mm H
Diagonal Screen Size
5.5" (139.70mm)
Dot Pitch
0.53mm W x 0.53mm H