NHD-4.3-480272MF-ATXI#-T-1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Focus LCDs
In Stock: 2
Datasheet
Similar
Focus LCDs
In Stock: 1
Datasheet
In Stock: 5
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 4.3" (109.22mm) 480 x 272
NHD-4.3-480272MF-ATXI#-T-1
DigiKey Part Number
NHD-4.3-480272MF-ATXI#-T-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-4.3-480272MF-ATXI#-T-1
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Viewing Area
97.70mm W x 55.90mm H
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 272
Part Status
Obsolete
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Size
0.17mm W x 0.19mm H
Touchscreen
Resistive
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)