NHD-3.5-320240FT-CTXL-CTP
DigiKey Part Number
NHD-3.5-320240FT-CTXL-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-3.5-320240FT-CTXL-CTP
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 3.5"
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 3.5" (88.90mm) 320 x 240 (QVGA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-3.5-320240FT-CTXL-CTP Models
Category
Viewing Area
70.68mm W x 53.16mm H
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Part Status
Obsolete
Interface
SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
FT813
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
3.5" (88.90mm)