NHD-2.8-25664UMY3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Newhaven Display Intl
In Stock: 759
Datasheet
Graphic LCD Display Module Yellow OLED - Passive Matrix Parallel, 8-Bit, SPI 2.8" (71.12mm) 256 x 64
NHD-2.8-25664UMY3
DigiKey Part Number
NHD-2.8-25664UMY3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.8-25664UMY3
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED YELLOW 2.8"
Customer Reference
Detailed Description
Category
Backlight
Without Backlight
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Dot Pixels
256 x 64
Packaging
Bulk
Interface
Parallel, 8-Bit, SPI
Part Status
Obsolete
Controller Type
SSD1322
Display Type
OLED - Passive Matrix
Graphics Color
Yellow
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)
Background Color
Black
Viewing Area
72.00mm W x 20.00mm H