NHD-1.8-128160EF-SSXN-FT
NHD-1.8-128160EF-SSXN-FT
DigiKey Part Number
757-NHD-1.8-128160EF-SSXN-FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.8-128160EF-SSXN-FT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 1.8"
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color SPI 1.8" (45.72mm) 128 x 160
Category
Viewing Area
28.03mm W x 35.04mm H
Backlight
LED - White
Packaging
Tray
Dot Pixels
128 x 160
Interface
SPI
Display Type
TFT - Color
Controller Type
ILI9163V
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Resistive
Base Product Number
Diagonal Screen Size
1.8" (45.72mm)