NHD-1.5-128128ASC3 Back
NHD-1.5-128128ASC3
DigiKey Part Number
NHD-1.5-128128ASC3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-1.5-128128ASC3
Description
GRAPHIC DISPLAY OLED RGB 1.5"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Red, Green, Blue (RGB) OLED - Passive Matrix SPI 1.5" (38.10mm) 128 x 128
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-1.5-128128ASC3 Models
Category
Dot Pixels
128 x 128
Interface
SPI
Packaging
Box
Controller Type
SSD1351
Part Status
Active
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Type
OLED - Passive Matrix
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
1.5" (38.10mm)
Dot Size
0.14mm W x 0.19mm H
Viewing Area
28.00mm W x 28.00mm H
Dot Pitch
0.21mm W x 0.21mm H