NHD-0420H1Z-FSW-GBW-33V3
DigiKey Part Number
NHD-0420H1Z-FSW-GBW-33V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0420H1Z-FSW-GBW-33V3
Description
LCD MOD 80DIG 20X4 TRANSFLCT WHT
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 79.00mm x 36.00mm x 13.00mm
Category
Viewing Area
60.00mm L x 28.00mm W
Backlight
LED - White
Voltage - Supply
3.3V
Dot Size
0.43mm W x 0.60mm H
Number of Characters
80.0
Display Format
20 x 4
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Mode
Transflective
Background Color
White
Character Size
5.15mm H x 2.35mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
79.00mm x 36.00mm x 13.00mm