NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-33V3
DigiKey Part Number
NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-33V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-33V3
Description
LCD MOD 40DIG 20X2 TRANSFLCT WHT
Detailed Description
Character Display Module Transflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 65.00mm x 20.00mm x 8.00mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-0220FZ-FSW-GBW-P-33V3 Models
Category
Viewing Area
48.00mm L x 10.00mm W
Backlight
LED - White
Voltage - Supply
3V ~ 3.6V
Dot Size
0.33mm W x 0.36mm H
Number of Characters
40.0
Display Format
20 x 2
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Mode
Transflective
Background Color
White
Character Size
3.23mm H x 1.85mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
65.00mm x 20.00mm x 8.00mm