NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3
DigiKey Part Number
NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0216SZ-NSW-BBW-33V3
Description
LCD MOD 32DIG 16X2 TRANSMISV WHT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Transmissive 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic LED - White Parallel 122.00mm x 44.00mm x 13.50mm
Category
Viewing Area
99.00mm L x 24.00mm W
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Dot Size
1.00mm W x 1.15mm H
Number of Characters
32.0
Interface
Parallel
Display Format
16 x 2
Controller Type
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Text Color
White
Display Mode
Transmissive
Background Color
Blue
Character Size
9.55mm H x 5.20mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
122.00mm x 44.00mm x 13.50mm