NHD-0108BZ-RN-YBW-33V
DigiKey Part Number
NHD-0108BZ-RN-YBW-33V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-0108BZ-RN-YBW-33V
Description
LCD MOD 8 DIG 8 X 1 REFLECTIVE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Character Display Module Reflective 5 x 8 Dots STN - Super-Twisted Nematic Without Backlight Parallel 53.00mm x 24.20mm x 11.00mm
Category
Viewing Area
35.00mm L x 12.60mm W
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
Without Backlight
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
3.3V
Part Status
Active
Dot Size
0.60mm W x 0.80mm H
Number of Characters
8.0
Interface
Parallel
Display Format
8 x 1
Controller Type
Character Format
5 x 8 Dots
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Display Type
STN - Super-Twisted Nematic
Text Color
Blue
Display Mode
Reflective
Background Color
Green
Character Size
7.10mm H x 3.40mm W
Base Product Number
Outline L x W x H
53.00mm x 24.20mm x 11.00mm