MU00658-32.768K
DigiKey Part Number
644-MU00658-32.768KTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-MU00658-32.768KCT-ND - Cut Tape (CT)
644-MU00658-32.768KDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MU00658-32.768K
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz Crystal 6pF 90 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 kOhms
Mfr
Operating Mode
Fundamental
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Supplier Device Package
2-SMD (1.6x1)
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Load Capacitance
6pF
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)