G2R1000MT33J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Navitas Semiconductor, Inc.
In Stock: 1,060
Datasheet
N-Channel 3300 V 4A (Tc) 74W (Tc) Surface Mount TO-263-7
TO-263-7
G2R1000MT33J
DigiKey Part Number
1913-G2R1000MT33J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G2R1000MT33J
Description
SIC MOSFET N-CH 4A TO263-7
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
G2R1000MT33J Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 20 V
Series
Vgs (Max)
+20V, -5V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
238 pF @ 1000 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
74W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
3300 V
Supplier Device Package
TO-263-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2Ohm @ 2A, 20V