1N1190AR
DigiKey Part Number
1913-1N1190AR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N1190AR
Description
DIODE STANDARD REV 600V 40A DO5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 40A Chassis, Stud Mount DO-5
Category
Speed
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 50 V
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
DO-5
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 190°C
Current - Average Rectified (Io)
40A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 40 A