UQQ-15/7-Q12PB-C
DigiKey Part Number
811-1888-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UQQ-15/7-Q12PB-C
Description
DC DC CONVERTER 15V 105W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 7A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UQQ-15/7-Q12PB-C Models
Category
Power (Watts)
105 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
90.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.22" L x 1.45" W x 0.50" H (56.4mm x 36.8mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
7A