TWR-5/1500-12/250-D48A-C
DigiKey Part Number
811-1828-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TWR-5/1500-12/250-D48A-C
Description
DC DC CONVERTER 5V +/-12V 13W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 3 Output 5V 12V -12V 1.5A, 250mA, 250mA 18V - 72V Input
Category
Voltage - Output 3
-12V
Mfr
Current - Output (Max)
1.5A, 250mA, 250mA
Series
Power (Watts)
13 W
Packaging
Tube
Voltage - Isolation
1.5 kV
Part Status
Obsolete
Applications
ITE (Commercial)
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
3
Efficiency
79%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
72V
Package / Case
8-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.45" H (50.8mm x 50.8mm x 11.4mm)
Voltage - Output 2
12V