GRM155R61A474KE15J
DigiKey Part Number
490-6305-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6305-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6305-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155R61A474KE15J
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402
Detailed Description
0.47 µF ±10% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155R61A474KE15J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)